niedziela, 10 maja 2015

Świnoujście

Świnoujscie miasto , które leży na 44 wyspach, nad rzeką  Świną i Morzem Bałtyckim .
41 wysp to małe i niezamieszkałe. Zamieszkałe są trzy duże wyspy: Uznam, Wolin i Kasibór.
Na podstawie znalezisk archeologicznych szacuje sie, że pierwsze osady na tych terenach powstały ponad  pięć tysiecy lat temu. Najstarsze zapisy z XIIwieku.
Tereny nad Świną wchodziły w skład plemiennego państwa Wolinian, które Mieszko I włączył do swego państwa.
Przez wiele wieków władali tu książęta pomorscy, którzy po obu stronach rzeki wznosili ogrody warowne, kilkakrotnie niszczone przez najazdy duńskie.
W latach 1185- 1227 Świnoujście i Pomorze Zachodnie stało się lennem Danii.
W XVII wieku władcami byli Szwedzi.
W 1720 r. Prusy odkupili wyspy Wolin i Uznam ale prusko -szwedzka rywalizacja o ujście Odry trwała jeszcze niemal wiek i owocem tej rywalizacji jest ŚWINOUJŚCIE. Dlaczego?
Szwecja kontrolowała najbardziej uczęszczaną cieśninę -Pianę- i strzegacy ją port w Wołogoszczy, blokując pruską żeglugę. W odpowiedzi na to władcy pruscy  postanowili przekształcić Świnę najwygodniejszą drogę wodną na Bałtyk. Ruszyły prace, pod okiem wybitnych wojskowych inżynierów zaczęto budowę umocnień brzegowych i pogłębiania koryta cieśniny.
W XVIII wieku wioski w tej oolicy nazwano "Ujściem Świny" (Swinemunde).
W 1765 roku król pruski Fryderyk Wilhelm nadał Świnoujsciu prawa miejskie.
W 1815 Prusy odzyskały Pianę od Szwecji.
W latach 1818-1829 zbudowano na ujsciu Świny kamienne falochrony o niespotykanych rozmiarach.
W latach 1875- 1890 przekopano kanał Piastowski. W 1854 r. rozpoczęto budowę najwyższej wówczas latarni morskiej, uruchomino ja w grudniu 1857 r.
W 1824 r. miasto stało sie kurortem a w 1895 r. po odkryciu źródeł solanki i borowiny- uzdrowiskiem.

 Nowy kanał sprawił, że wielka żegluga mogła omijać miasto. W połowie XIX wieku zbudowano szosowe połączenie i  kolej żelazną , która dotarła tu z Berlina w 1876r.
Rozpoczął się letniskowy boom.W ciągu zaledwie dwóch dziesięcioleci przed wybuchem I wojny światowej miasto powiększyło sie o wielką dzielnicę ekskluzywnych pensjonatów z reprezentacyjnaą promenadą, domem zdrojowym i muszlą koncertową.


W tym  okresie każdego lata bawił tu na swoim okręcie "Hohenzollern"Cesarz Prus Wilhelm I by śledzić ćwiczenia floty i artlerii. . Świnoujscie stało sie jedną z najpotężniejszych twierdz portowych na Bałtyku. Podczas I wojny światowej miasto przekształciło się w ogromny lazaret dla rannych żołnierzy.
Jesienią w 1945 r Świnoujście zostało oficjalnie włączone do Polski . Miasto przestało być uzdrowiskiem, za to rozwijał sie socjalistyczny przemysł . Budowano tu kombinaty rybackie , portowe i stoczniowe. Największym z nich był Świnoport  zbudowany na przełomie lat 60 i 70.
Po 1989 roku rozkwit turystyki , upadek przemysłu, rybactwa i stagnacja portu.
Po otwarciu granic spotkamy tam wielu zagranicznych turystów.
W 2009 r. ruszyła budowa terminalu gazu skroplonego LNG, jest to duży zwrot w kierunku inductializacji , który na pewno nie pozostanie bez wpływu na oblicze miasta.
Ucieszyłam sie bardzo, że dostałam skierowanie do sanatorium właśnie tam. Piękne miasto , nie przeszkadzał mi remont ulicy na której mieszkałam. Miałam gdzie pochodzić z kijkami, pobiegać, pospacerować . Piękne parki, piekne miasto. Było CUDOWNIE:)


Ostatni wschód słońa . Po południu wyjeżdżamy.

12 komentarzy:

 1. Ale obszerny wpis. I ile zdjęć! Obejrzałam je z przyjemnością, mimo że dokładnie miesiąc temu miałam okazję być w Świnoujściu. Świetna relacja i cieszę się, że i Ty jesteś zadowolona z pobytu. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kaziu cudowne widoki, szczególnie te z morzem :)
  dawno nie byłam, dlatego pooglądałam sobie zdjęcia z ogromną chęcią
  Najważniejsze że pobyt się udał i jesteście zadowoleni.
  Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Morze o każej porze jet piekne. I niby to samo ale wciąż sie zmienia. Kolorystyka od szrości do błekitów i niebieskości. Pieknie było i zostały tylko wspomnienia

   Usuń
 3. Ładne jest to Świnoujście :) Byłam tam kilka lat temu, jesienią co prawda i trzy dni, ale zawsze. Moi rodzice przebywali wtedy w sanatorium, mieszkali chyba w Koralu przy promenadzie. Samo sanatorium ubogie, jedzenie straszne, ale personel miły i czysto było :)
  Mieliście ładną pogodę i sporo zwiedziliście, jak widać :) Super :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lidziu, mieszkac można w skromnych warunkach , najważniejsze miejsce. A tam jest pięknie i to morze, jego szum....

   Usuń
 4. Dziękuję za tę wycieczkę..już od dawna wybieram się do Swinoujścia i wybrąc sie nie mogę..a więc z radością popatrzyłam na Twoje zdjęcia..a tak w ogóle miło Cię zobaczyć:):)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę sie , że sprawiłam radość i ślicznie dziekuję że zaglądasz do mnie :)

   Usuń
 5. Niestety mnie(NFZ lub ZUS) najczęściej wysyłają w góry,choć niedaleko gór mieszkam !!!Byłam kiedyś nad morzem i muszę przyznać,że morze każdego dnia ma inny kolor i zaskakuje.....

  OdpowiedzUsuń