wtorek, 29 lipca 2014

Fontanny we Wrocławiu:)

Upały więc trochę ochłody w postaci spaceru i chwila postoju przy fontannach . Dziś spacer z przewodnikiem Wrocławskiego oddziału PTTK.
Spotkanie przy fontannie obok kościoła Marii Magdaleny tuż przy Rynku.
Podobnie jak prowadzący spacer J. Myszkowski zacznę od definicji. Fontanna (wodotryski) to urządzenie wodne , najczęściej ozdobne, wyrzucające wodę z dysz pod  ciśnieniem .
Rozróżnia się dwa typy fontann: europejski i arabski. Europejski to taki w którym woda tryska ponad zbiornik burząc lustro wody. Arabski- woda wycieka z otworów i spływa po elementach  konstrukcji.          
Na placu Uniwersyteckim fontanna  z szermierzem. Stoi tu od 26 listopada 1904 roku. Zaprojektowana przez Hugo Lederer'a , profesora berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych. Legenda mówi , że mężczyzna przedstawiony w fontannie to sam autor jej projektu. Młody , bogaty Hugo w 1892 roku przybył do Wrocławia by tu na Uniwersytecie studiować. Z kolegami często spotykał się w Piwnicy Świdnickiej, gdzie pili duże ilości piwa. Swoje bogactwo przegrał i przepił. Chciał zostawić coś po sobie. Zaprojektował fontannę. Misę fontanny z której płynie woda podtrzymują kobiety i mężczyźni. Na misie widać 4 głowy . Z ust płynie woda. - z potoku słów - profesorowie lejący wodę.
 Idziemy  ulicą Więzienna w kierunku Rynku. A tu krasnal za kratkami. Legenda mówi, ze był to strażak pilnujący zasobów winnych. W pewnym momencie zaczął próbować wina a wiemy , że w pracy nie wolno pić alkoholu. I taki oto los spotkał strażaka za nieprzestrzeganie prawa. Wyrok dostał długi. Cały czas za kratkami:)
 W Rynku fontanna - Wrocławski Zdrój. Na placu Solnym, fontanna Smoki. Wykonana przez kowala Zygmunta Mazura. Dziś nie działała.
 Fontanna w barokowym miejskim ogrodzie przy Pałacu Królewskim. Na tyłach Muzeum Miejskiego. Fontann-Dwóch chłopców z delfinem zbudowana  z piaskowca. Dookoła fontanny 4 rzeźby przedstawiające  4 pory roku.
 Fontanna z krasnalami przy Teatrze Lalek.I w ogrodzie następna fontanna - Chłopiec z łabędziem. 


 Fontanna ( pomnik) Pamięci na ulicy Czystej.  Obchodzi dziesięciolecie. Węzełek, klucze zatopione to symbolika podróży, tułaczki . Symbolika mieszkańców Wrocławia, którzy tu przybyli ze wschodu i odchodzących mieszkańców( na zachód) , zostawiając klucze w drzwiach...
Chyba to jeden z najciekawszych współczesnych pomników we Wrocławiu.

To nie wszystkie fontanny we Wrocławiu . O fontannie na ulicy Jana Pawła II wspomniałam tu. A inne w przyszłości.

6 komentarzy:

 1. Najbardziej wzruszyła mnie Fontanna Pamięci - bo też mieszkam na Ziemiach Odzyskanych. Zaskoczona jestem w ogóle ilością tych miejskich wodotrysków i tym, że każda ma jakieś przesłanie, motywację dla jej powstania. Ciekawy temat na wycieczkę, super!
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna wycieczka,Wrocław jest cudowny ♥ pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zachwycona ilością wrocławskich fontann.
  Domyślam się, że była to świetna wycieczka.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kaziu nie wiedziałam, że Wrocław ma tak dużo fontann i to takich ładnych:)
  Miłego dnia, pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super pomysł na wycieczkę! Jak dużo fontann jest we Wroclove:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam i niektóre fontanny widziałam osobiście!!Są urokliwe ,szczególnie te amorki!!

  OdpowiedzUsuń