piątek, 6 czerwca 2014

WROCŁAW NADODRZE- KAMIENICE cz.2

Ulica Jedności Narodowej to jedna z głównych arterii komunikacyjnych prowadzących w kierunku Trzebnicy i Psiego Pola. Przed II wojna światową patronem jej był święty Maciej, po wojnie Józef Stalin
Przed laty prowadzono tędy stada bydła do miejskich jatek . Już o tym pisałam wcześniej. Tu znajduje się jeszcze wiele kamienic już odnowionych i czekających na odnowienie.
Kontynuując wycieczkę o odnawianych kamienicach Nadodrza  (tu część pierwsza ) znajdujemy się tuż przy kościele mijamy skrzyżowanie ulicy Jedności Narodowej, Kilińskiego,Niemcewicza. Nieopodal w prawo i mamy rondo imienia Anny German  a my idziemy  lewo i dalej do skrzyżowania  ulicy Jedności Narodowej i Poniatowskiego. 
Rewitalizacja kamienic NADODRZA już się rozpoczęła i powoli następne kamienice czekają na swój czas.
W planach jest również ograniczenie ruchu samochodowego na niektórych ulicach, w tym na Jedności Narodowej.

Tu tuż obok przystanku tramwajowego stoi toaleta publiczna autorstwa Karla Klimma. We Wrocławiu są 3 szalety jego autorstwa. Ten odrestaurowany i wciąż działający. W jednym "domku" szalet i pisuar. Wcześniej , w XVII i Jeszcze XIX wieku wyły miejsca wydzielone , które zasypywano . Później stosowano pojemniki , beczki , które od czasu do czasu wywożono. Szalety to było idealne rozwiązanie , ponieważ były skanalizowane. Układ syfonowy , kanalizacja miejska, podwyższenie pod szczytem daszku i otwory wentylacyjne.
Po przeciwnej stronie ulicy kamienica w której po wojnie była siedziba pierwszego prezydenta Wrocławia Bolesława Drobner- bardzo przystojny, zagorzały socjalista , współtwórca PKWN nie był kochany przez władze radzieckie.
Stanowisko to piastował bardzo krótko, zdymisjonowany w czerwcu 1945 r.  po trzech miesiącach sprawowania władzy. Bolesław Drobner miał pomysł na ekonomiczną strefę  Wrocławia . Tu miała być wymiana towarowa.


Nadodrze związane jest z tramwajami. Tu znajduje się zajezdnia tramwajowa. Rewitalizacja Nadodrza również będzie dotyczyła przystanków tramwajowych. W planach są przystanki wiedeńskie. To ma pomóc pasażerom komunikacji miejskiej ułatwić życie, a prywatnym samochodom utrudnić. To ma zachęcić korzystanie z komunikacji miejskiej.  
Jeszcze kilka zbliżeń na detale , ozdobne fasady kamienic w tej okolicy.


Dochodzimy do pięknej kamienicy wybudowanej w 1898 roku i otwartej jako szkoła , gimnazjum im. Fryderyka II. 
W czasie II wojny światowej mieścił się tutaj szpital polowy. Po wojnie w 1946 roku
Po wojnie mieściło się tutaj III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza (1947-1965). Wykładali tu wileńscy i lwowscy profesorowie. Przez 20 lat dyrektorem był Antoni Zięba. Liceum w 1935 roku przeniesiono na ulicę Składową a budynek oddano do remontu. Liceum tu nie powróciło a w budynku w 1965 roku umieszczono Szkołę Podstawową a w 1999 roku. Gimnazjum nr 15. Przez wiele lat nie miało swojego patrona..Gdy starano się o nadanie imienia szkole , wśród propozycji pojawił się Lwów.

Lwów to miasto, którego ślady widoczne są w wielu miejscach we Wrocławiu: pomnik Aleksandra Fredy, napoleońskiego oficera i słynnego komediopisarza polskiego. Zbiory Biblioteki Imienia Ossolińskich, obraz Panoramy Racławickiej, pomnik przed gmachem Politechniki Wrocławskiej będący hołdem złożonym przez profesorów, którzy ocaleli z pogromu wojennego, tym, którzy zginęli na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie.

"Gimnazjum nr 15 im. Profesorów Lwowskich".Jeszcze  rodzinny dom Edyta Stein , ulica Nowowiejska. Po wojnie była tu szkoła filmowa. Odra- film , później dom Edyty Stein. I park im. Edyty Stein.

2 komentarze:

  1. Kaziu, zachwycam się Twoim postem. Już wczoraj go oglądałam nie umieściłam komentarza by powrócić do Ciebie kolejny raz. Świetnie, że robisz zdjęcia.
    Być może będą kiedyś odnowione, wtedy będziesz mieć fantastyczną paniątkę i skalę porównania.
    Życzę Ci miłej, słonecznej niedzieli.
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń