niedziela, 23 marca 2014

Petersburg- cz. 5- Świątynia Wniebowzięcia Chrystusa (Zbawiciela na Krwi)


W 1881 roku car Aleksander II zginął w zamachu. Zamachowiec Polak Ignacy Hryniewiecki rzucił bombę. Drugi z zamachowców przerażony widokiem rannego cara rzucił się mu z pomocą. Następcą po śmierci cara Aleksandra II został jego syn Aleksander III, który zaczął politykę despotyzmu.
W 1883 roku dla upamiętnienia swego ojca car Aleksander III Romanow rozpoczął prace nad budową świątyni w tym miejscu( tuż przy kanale Gribojedowa). Budowę skończono 1907 roku.

Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego-Sobór Zbawiciela na Krwi (jedna z najpiękniejszych świątyń Petersburga)  wzniesiona według projektu Alfreda Parlanda i Ignatija Małyszewa. W pracach dekoracyjnych wewnątrz cerkwi brali udział malarze , mistrzowie prac mozaikowych, rzeźbiarskich, ceramicznych, emalierskich. W zewnętrznej dekoracji stosowano mozaikę, kopuły powleczone emalią a namiotowe dachy – kolorową dachówką.

Szczególną artystyczno- kulturową wartość ma 308 mozaik o ogólnej powierzchni 6560 metrów kwadratowych. Warunki wznoszenia świątyni Wniebowstąpienia Chrystusa (Zbawiciela na Krwi) określiły pewną architektoniczną osobliwość budynku. Nie ma on zwykłego środkowego wejścia – świątynia posiada z obu stron dzwonnicy dwa przedsionki i dwa wejścia do cerkwi.

A teraz już zapraszam do oglądania, najpierw świątynia od zewnątrz z każdej strony:


W mozaikowej dekoracji cerkwi brali udział : Andrzej Riabuszkin, Wasyl Bielajew, Mikołaj Charłamow. M. Charłamow jest autorem 42 mozaik.  
Dziękuję , że zaglądacie i komentujecie. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

4 komentarze:

 1. Boziu jak tam jest cudnie!Niesamowite sa te budowle i mam nadzieję,że też je kiedyś zobaczę na żywo;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce. Fajnie, że wrzuciłaś tyle zdjęć. Nigdy tam nie byłam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miejsce rzeczywiście piękne i też zamierzam się tam wybrać. Mam tylko pytanie, jakie Torby podróżne zabieracie ze sobą w takie wycieczki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja podobnie jak na inne wycieczki zabrałam tam podobny bagaż. Wiadomo, że zatrzymujemy się w hotelach więc bagaż główny zostaje w pokoju. A na konkretne wycieczki po mieście czy okolicach biorę podręczy mały plecak albo torebkę. Do muzeów wolę torebkę, bo plecaki raczej trzeba zostawić w przechowalni przed wejściem .

   Usuń