czwartek, 6 marca 2014

Ryga

Ryga wpisana jest na listę dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego UNESCO. Warto zwiedzić to miasto, można zobaczyć  wiele zabytków jeszcze z czasów średniowiecza.
W stolicy Łotwy w Rydze  byliśmy tylko przejazdem, zatrzymaliśmy się nieopodal   Soboru Narodzenia Pańskiego (Katedra Łotewskiej Cerkwi Prawosławnej). Obecnie jest największą cerkwią prawosławną w krajach bałtyckich. Katedrę te projektował Nikołaj Czagin , została zbudowana w latach 1876-1883 roku w stylu neobizantyjskim.   Podczas I wojny światowej była przemianowana na krótko na zbór luterański.  W latach 60-tych było w niej planetarium. Od 1991r. gdy Łotwa uzyskała niezależność ponownie otwarto świątynię.

Rzućmy okiem na zbliżenie: zdobione  kopuły, łukowate okna, krzyż na szczycie, nad wejściem kolumny i ozdobny łuk. Wszystko w jasnej tonacji i wygląda pięknie.

Z wycieczką idziemy w kierunku starówki
Spacer bulwarem Wolności.
Pomnik Wolności( potocznie zwany Mildą) zbudowany  w latach 1931-1935 na miejscu pomnika – Piotra Wielkiego na koniu.U jego stóp znajdują się 4 rzeźby , które przedstawiają : Strażników Ojczyzny, Matkę-Łotwę , Rodzinę oraz Pracę.  A napis : „Za Ojczyznę i Wolność”


Starówka zadziwia mnie pięknie ozdobionymi fasadami domów. Zobaczyliśmy: Basztę Prochową, Bramę Szwedzką, zamek, katedrę katolicką św. Jakuba, średniowieczne kamieniczki Trzej Bracia, katedrę luterańską, Małą i Wielką Gildę kupiecką, gotycki kościół luterański św. Piotra, Dom Bractwa Czarnogłowych.
Dom Bractwa Czarnogłowych wzniesiony na początku XIV wieku.
Zamek wzniesiono na miejscu pierwszych fortyfikacji w 1330 r. Kilkakrotnie był rozbudowywany , przed  XIX w odrestaurowany i powiększony. Obecnie zamek jest  oficjalną rezydencją prezydenta Łotwy . Również znajduje się tam kilka państwowych  muzeów.Dom kotów
Dziękuję za odwiedziny.

4 komentarze:

 1. Piękna wycieczka! Chciałabym tam być:) Zapierające dech w piersiach budowle, inne niż na zachodzie...Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak zgadza się , że budowle są inne niż na zachodzie :)Pozdrawiam

   Usuń
 2. Ja też chciałabym tam być... I to bardzo !!!
  W obecnym czasie nie zdecyduję się jednak na wyjazd do Petersburga.
  Kaziu, wybacz mi. Mam niedosyt Rygi. To już wszystkie Twoje zdjęcia z tego miasta?
  Zachwyciły mnie wąskie uliczki, zaułki, kamieniczki ...
  Coś mi się dzieje z komputerem.
  Muszę go wyłączyć.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak na Wschodzie jest dużo zabytków, połowa była w złym stanie jak miałam okazję tam być,ale ja byłam kilka lat temu:)

  OdpowiedzUsuń