poniedziałek, 17 marca 2014

PETERSBURG ,część 3- Plac Dekabrystów (Senacki) i Izaakiewski.

Plac Dekabrystów (Senacki)

W centrum placu Dekabrystów stoi pomnik Piotra  – pierwsza konna rzeźba w Petersburgu.


Pomnik Piotra I powszechnie znany jako „Jeździec Miedziany” wykonany przez francuskiego rzeźbiarza Étienne Maurice Falconeta  jest zaliczany do najwybitniejszych dzieł monumentalnej sztuki światowej.    Postać Piotra I na  wzburzonym koniu ma rękę wyciągniętą w kierunku Newy. Pomysłodawczynią pomnika była Katarzyna II (żona cara Piotra III).  Gdy Katarzyna objęła władzę w Rosji 9 czerwca 1762 r.  postanowiła wznieść pomnik na cześć słynnego cara Rosji Piotra I Wielkiego i nakazała by na pomniku znalazła się inskrypcja w języku łacińskim  :Petro /Primo Catharina Secunda MDCCLXXXII i rosyjskim , co oznacza „Piotrowi Pierwszemu Katarzyna druga , roku 1782.

W 1833 r. Aleksander Puszkin napisała poemat „Jeździec Miedziany”, którego nazwa nawiązuje  do najważniejszego wówczas pomnika carskiej Rosji. Poemat poświęcony rozważaniom poety na temat roli Piotra I w dziejach Rosji i jego wpływie na stan narodu rosyjskiego, a także nad charakterem Petersburga.

W tle budynek Senatu i Synodu (1829-1836).A tu  w tle Sobór Izaakiewski.


Plac Izaakiewski.
Plac Dekabrystów i Izaakiewski  łączy Sobór Izaakiewski, o którym napiszę w kolejnym poście.
Główną część tego placu zajmuje pomnik dumnie siedzącego na koniu cesarza Mikołaja I (1856-1859). 


Mikołaj I Romanow (1796-1855), cesarz rosyjski od 1825, król polski 1825-1831. W 1825 stłumił powstanie dekabrystów. Zwolennik i twórca policyjnego reżimu w Rosji i w Królestwie Polskim. W porozumieniu z Prusami i Austrią zwalczał ruchy rewolucyjne, interweniując m.in. przeciwko węgierskiej rewolucji w 1849. Zyskał sobie przydomek "żandarma Europy".

W tle pomnika  majestatyczny możemy zobaczyć Sobór Izaakiewski. oraz  gmachy Senatu, Synodu i Admiralicji . Dalszy ciąg o Petersburgu wkrótce:) Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających moje posty!

4 komentarze:

 1. Jestem zachwycona pięknymi budowlami w Petersburgu...
  Coraz bardziej utwierdzam się w decyzji zobaczenia tego wspaniałego miasta.
  Iziu, piękne są Twoje zdjęcia.
  Czekam na kolejny post.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje Lusiu! Petersburg faktycznie jest wspaniały:) Pozdrawiam

   Usuń
 2. I ja się zachwycam tym miejscem. Pięknie...

  OdpowiedzUsuń