piątek, 21 marca 2014

PETERSBURG- Sobór św.Izaaka

Plac i Sobór Izaakiewski otrzymały nazwę na cześć Świętego Izaaka Dalmackiego, którego prawosławni czczą 30 maja. Ten dzień w historii Rosji obchodzony jest jako dzień narodzin Piotra Wielkiego.

Na miejscu obecnego soboru stała drewniana świątynia pod wezwaniem św. Izaaka zbudowana przez Piotra I.
Budowę  obecnego soboru rozpoczęto w 1818 r a skończono 1858 r . Projektantem i kierownikiem był A. Montferrand. Przez 40 lat  budowy pracowało tu tysiące chłopów z całej Rosji. Wielu z nich zginęło podczas ciężkiej pracy. Zaangażowano również wielu architektów z zachodniej Europy oraz rosyjskich mistrzów.
Zgodnie z greckimi kanonami nad soborem w centrum na wysokości 67 metrów znajduje się wielka kopuła oraz po bokach 4 mniejsze kopuły. Wśród podobnych kopułowych świątyń pod względem wielkości  ( wys 101,5 m.)  zajmuje czwarte miejsce na świecie po soborze Św.Piotra w Rzymie, Św. Pawła w Londynie i Santa Maria del Fiore we Florencji. 
Z zewnątrz i wewnątrz budynek zdobią posągi.


 Wnętrze ma ogromną przestrzeń. Świątynia zadziwia różnorodnością kolorowego marmuru, bogactwem malarstwa i mozaiki. Połączenie kolorowych marmurów, malachitu, lazurytu i złoceń nadaje przepych i wspaniałość.
Nad projektem dekoracji pracowali wybitni mistrzowie: Karol Briułłow, Fiodor Bruni, Piotr Basin, Iwan Vitali i inni. 

 
Dziękuję za odwiedziny!

Słonecznego weekendu!!!

Serdecznie pozdrawiam:)

9 komentarzy:

 1. Dotarłam;)))
  Widzę Kazieńko,że jesteś wędrowniczką i tego Ci zazdroszczę.
  Lecę pooglądać inne posty i pooglądać te cudne zdjęcia;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Illonko, i dziękuję że Jesteś moim obserwatorem:) Mam nadzieje , ze bedzie Ci sie tu podobało. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Kaziu, powtarzam kolejny raz. Jestem zachwycona postem, Petersburgiem, Twoimi zdjęciami. Przeglądamy katalogi wycieczkowe. Jest jedno ale...
  Jak my Polacy poczujemy się w tej Rosji.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lusiu, niestety to "ale" .... Wtedy na przejściu granicznym odczułam jak nas traktują, później już nie. W tym momencie nie pojechałabym tam na pewno ale mam nadzieję , że z czasem będzie dobrze. Tym bardziej, że chciałabym tam jeszcze pojechać podczas białych nocy,
   Pozdrawiam:)

   Usuń
  2. Kaziu, przymierzaliśmy się do białych nocy.
   Ślę pozdrowienia.

   Usuń
 3. Wpadłam aby popatrzeć na Sobór świętego Izaaka.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne miasto , - Petersburg. Cudna przygoda ta Twoja wycieczka. Tyle ciekawych miejsc zwiedzasz. Sobór przepiękny, jak większość budowli historycznych w Rosji. Ciekawa jestem czy byłaś w Ermitażu. To niezapomniane miejsce. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Utknęłam w Petersburgu. W Ermitażu byłam..Wkrótce pokażę. Pozdrawiam

   Usuń