piątek, 7 marca 2014

Tallin

Estońska stolica, Tallin jest portem nad Morzem Bałtyckim, na południowym brzegu zatoki Fińskiej. 

W Tallinie byliśmy tylko jeden dzień, można powiedzieć część dnia. A szkoda. tu czuje się historię , jakby dotykało się przeszłości tego miasta. Nie, nie byliśmy w muzeum. Tallin jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie.

Zwiedzanie zaczęliśmy od amfiteatru , po drodze sfotografowałam Rusałkę.
Rusałka - rzeźba ta znajdowała się na okręcie wojennym Rusałka, który zatonął wraz z załogą (177 rosyjskich marynarzy) w 1893r.

Plan wycieczki: zwiedzanie Tallina- amfiteatru zwanego Polem śpiewu z Panoramą miasta.
Spacer starówką dzielącą się na  Górne miasto ze Średniowiecznymi murami obronnymi, zamkiem Toompea, soborem prawosławnym Aleksandra Newskiego, katedra luterańska Toomikirik, wzgórzem Toompea oraz Dolne Miasto z Ratuszem i słynną Apteką Magistracką.

Amfiteatr może pomieścić około  150 tysięcy ludziZdjęcie zrobione przez szybę z autokaru: 
Gruba Małgorzata i kościół św. Olafa


Kaarli kirik- kościół św. Karola - styl neoromański . Kościół został konsekrowany w 1870 roku. 
Zamek Toompea- wzniesiony przez Kawalerzystów Mieczowych w 1227 roku.
W II połowie XIV wieku przebudowany przez Zakon Inflancki


Katedra  Estońskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu- sobór św. Aleksandra Newskiego z końca XIX wieku.
Cerkiew Prawosławna postawiona była na grobie legendarnego Kaleva- symbol podboju Estonii i zarazem potęgi caratu.Panso EMTA płaskorzeźba na ścianie Wyższej szkoły teatralnej

Panso ur się w Tallinie w 1920 roku. Był radzieckim , estońskim aktorem, reżyserem i pedagogiem. W 1941r. absolwent Szkoły Teatralnej w Tallinie. Panso był założycielem Estońskiego Teatru Młodzieży w Tallinie i w latach 1965-1970 był jego głównym reżyserem.

Katedra Najświętszej Marii Panny, na wzgórzu Toompea
W tym miejscu  w 1219 r. zaraz po zdobyciu kraju przez Duńczyków zbudowano drewniany kościół. Ponad 20 lat później na tym miejscu zbudowano kamienną , gotycką świątynię. Wiele razy przebudowywaną ją .

 Katedra Najświętszej Marii Panny w Tallinie to kościół luterański, jeden z trzech funkcjonujących kościołów średniowiecznych w Tallinie Wieża gotyckiego  Kościoła św. Mikołaja (XIIIw)


Tallińska Starówka znana jest na całym świecie ze świetnie zachowanej architektury średniowiecznej.Pastelowe kamieniczki, wąskie wybrukowane kocimi łbami czasami kręte uliczki dają wrażenie jakby czas się cofnął. To urocze , chciałoby się tam zostać chociaż na kilka dni

Kościół św. Ducha- XVI -wieczny, późnogotycki, z drewnianym ołtarzem:


Ratusz:


Bardzo chciałabym jeszcze tam wrócić ale na kilka dni, by spokojnie pospacerować a przede wszystkim zobaczyć kościoły wewnątrz!

2 komentarze:

 1. Nie jestem zaskoczona, że pragniesz tam wrócić.
  Mnie też się marzy zobaczyć to wyjątkowo piękne miasto.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miasto jest bardzo ciekawe. Pobyć tam chociaż kilka dni to m oje marzenie:) Pozdrawaiam.

   Usuń