sobota, 3 maja 2014

Kościół w Chrząstawie (Dolnośląskie)

Nad rzeka Widawą już w neolicie istniała osada.
Klasztor Augustynów NMP na Piasku we Wrocławiu nabył wieś w 1250 roku. Wcześniej właścicielem wsi był książę wrocławski Henryk III Biały.
W pierwszej wzmiance historycznej (w 1250 roku )o miejscowości wieś wymieniona jako Chranstawa.
1540 roku źródła podają zniemczoną nazwę osady- Cranst , 1740 roku do nazwy dodano człon Marien Cranst, co oznaczało przynależność osady do kościoła NMP. na Piasku we Wrocławiu.Na wsi jest wiele nowych budynków, chociaż jeszcze nie jest gęsto zabudowana , w pobliżu łąki, stawy, lasy ,wygląda spokojnie i cicho i trochę dziko. Będąc w okolicy kościoła widać zadbany
ogródek przed plebanią . Nie tylko ogródek ale teren przed i wokół kościoła jest pielęgnowany.
 

Kościół zamknięty więc pospacerowałam  wokół kościoła .


Te drzwi  od strony wyższej wieży były otwarte otwarte i przez siatkę, zrobiłam kilka zdjęć.
Oto ostrołukowy , piaskowcowy portal.Wychodząc już na ulicę zobaczyłam panią , która plewiła w ogródku. Porozmawiałam z Nią, Ona otworzyła kościół i mogła wejść do środka.

Świątynia neogotycka , zaprojektowana 1858 roku, budowana w latach 1859-64. Autorem projektu kościoła wzniesionego przez Teodora Roeslera, był Alexis Langer, pochodzący z Oławy. A. Langer jest autorem projektu m.in. kościoła p.w. Michała Archanioła we Wrocławiu na ul. kard. St.Wyszyńskiego. Kościół zbudowany jest na planie krzyża łacińskiego. Ma dwie wieże o stromych, strzelistych szczytach ozdobionych sterczynami z piaskowca.
Wyższa wieża jest od strony zachodniej. Nawa, kaplice boczne i prezbiterium wzniesione z nieotynkowanej cegły, dodatkowo wzmocnione masywnymi podporami , nawiązując tym samym do rodzimej (śląskiej) architektury gotyckiej. Wyższa wieża nie ma schodów wejściowych ani dzwonów. Prawdopodobnie podczas wojny  zostały przetopione na działa. Obecnie na wyższe poziomy można dostać się jedynie za pomocą drabin.

Wejście od strony południowej.
Wewnątrz , w nawie głównej znajduje się neogotycki, drewniany ołtarz główny z II połowy XIXw.
Umieszczono w nim obrazy Niepokalanej NMP, św. Jadwigi i św. Bernarda.


Obok ołtarza po prawej stronie wmurowana jest tablica  z konturami świątyni , poświęcona budowniczemu Teodorowi Roeslerowi (ur. w 1820r. w Jeleniej Górze, zm. w 1887 r. w Nysie). Tablicę ufundowali parafianie w 1898 roku.
Na przeciwnej ścianie 3 obrazy, które wkrótce będą poświęcone.

Ostrołukowe okna z witrażami o tematyce roślinnej.

W ołtarzach naw bocznych , po lewej obraz św. Jana Nepomucena . Obok obraz namalowany przez parafiankę-"Jezu ufam Tobie" (wg. św.Faustyny)


Po prawej stronie  św. Flomena.
Na bocznych ścianach 14 stacji Drogi Krzyżowej.


 Tu znajdują się również: neogotycka ambona, chrzcielnica , organy 12-głosowe.

Korzystałam z materiałów: wpisów Anety Fiskies o Chrząstawie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz