piątek, 14 marca 2014

PETERSBURG-cz..2- TWIERDZA I SOBÓR PIOTROPAWŁOWSKI


Miejsce Twierdzy Piotropawłowskiej ustalił osobiście car Piotr. W delcie Newy na wyspie Zajęczej powstawało kamienne budownictwo nowego miasta. Niestety kamienia i fachowych robotników brakowało. W 1714 roku car wydał dekret  , zabraniający w całej Rosji budowania z kamienia a i murarzy kierowano tu nad newskie brzegi.  Wprowadzono podatek „kamienny”: każdy statek wpływający do miasta musiał przywieźć ze sobą pewną ilość materiałów budowlanych.

Budowę urządzeń fortyfikacyjnych kontrolowali najbliżsi współpracownicy cara i dlatego bastiony mają ich imiona – Naryszkin, Trubieckoj, Zotow, Gołowkin, Mienszykow. Bastion Carski był pod osobistą kontrolą cara Piotra I.


                                      

                                                                                 

Za bramą Piotrowska znajduje się oprócz bastionów: Dom Inżynieryjny(1749) Urząd Artyleryjski,(1801),
Dom komendancki (zdjęcie poniżej)

Główną budowlą  na wyspie Zajęczej jest Sobór Piotropawłowski. Konstrukcja przypomina statek z XVIII wieku. Architektura świątyni to wymieszanie zachodniej architektury sakralnej oraz staroruskiej architektury cerkiewnej.





Wnętrze soboru podzielone jest na trzy nawy. Główną ozdobą jest rzeźbiony ikonostas:


Centralna część ikonostasu, wspaniały łuk tryumfalny , symbolizuje ideę zwycięstwa armii rosyjskiej w Wojnie Północnej. 
Poza carskimi wrotami zbudowano podsienie - udekorowany daszek nad stołem do spełniania obrządków religijnych (prototyp- podniesienie Lorenzo Berniniego w soborze Świętego Piotra w Rzymie)
Na przeciwko miejsca cesarskiego położona jest katedra, którą zdobią drewniane rzeźby Piotra i Pawła i czterech ewangelistów. Tu w soborze  znajduje się największy zbiór malarstwa czasów Piotra . Ikonostas zawiera 43 ikony.







 Sobór Piotra i Pawła  jest grobowcem wszystkich rosyjskich cesarzy. Wszyscy cesarze i wielcy książęta spoczywają pod jednakowymi sarkofagami z białego marmuru. Tylko nad grobami Aleksandra II i Marii Aleksandrowny  stoją sarkofagi z kolorowego jaspisu uralskiego i rodonitu, wykonane przez mistrzów zakładów  uralskich , w podziękowaniu za zniesienie pańszczyzny. W kaplicy świętej Katarzyny w 1998 r. pochowano szczątki cesarza Mikołaja II i  członków jego rodziny , których rozstrzelano  w 1918 r. w Jekaterinburgu.















9 komentarzy:

  1. Świetna relacja...Coraz bardziej utwierdzam się, że powinnam zobaczyć to wyjątkowe miasto.
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak , jeżeli będziesz miała taka możliwość skorzystaj bo warto. Chętnie wróciłabym tam jeszcze. Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przepiękna podróż po mieście,nie ruszałam się z domu a już tyle zobaczyłam .Dzięki.Do witrynki się dopiszę ,jak mi nie będzie robić psikusów,bo na razie nie mogę się dodać wcale.Trzymaj się :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie mogę dodać Cię do Obserwatorów bo mam problem techniczny na blogu i nie dodaje mi nikogo do listy..ale będę tu zaglądać..uwielbiam podróże i relacje ciekawe z fajnych miejsc..Rosja mnie fascynuje.....

    OdpowiedzUsuń
  5. chyba jest jakiś problem z dodawaniem do obserwatorów. Też nie mogłam dziś dołączyć do takiej witryny. ???

    OdpowiedzUsuń
  6. Witaj.
    Bardzo ciekawa relacja. Jest to jedno z miast które chciałabym zwiedzić, a Twoje zdjęcia potwierdzają, że warto.
    Pozdrawiam serdecznie:))

    OdpowiedzUsuń
  7. Super relacja, no i widać, że warto zobaczyć miasto!

    OdpowiedzUsuń